Goście

GOŚĆ SPECJALNY 13. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej PROZA POETÓW: Ewa Lipska

24 listopada

Ewa Lipska (ur. 1945) – poetka i felietonistka, redaktorka działu poezji Wydawnictwa Literackiego (1970–1980), wicedyrektorka i dyrektorka Instytutu Polskiego w Wiedniu (1991–1997), członkini PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności, autorka wielu tomów poetyckich, tomu prozy oraz tomu: E. Lipska, T. Lem, "Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy" (2018), laureatka wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, PEN Clubu, Nagrody Literackiej GDYNIA, nagrody poetyckiej Silesius, Wielki Ambasador Polszczyzny za rok 2021.

Fot. Danuta Węgiel

 


GOŚĆ 13. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej PROZA POETÓW: Tomasz Różycki

Tomasz Różycki – (ur. w 1970), poeta, prozaik, eseista, tłumacz z języka francuskiego, wykładowca. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich w 2004 r. za poemat Dwanaście stacji, Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalista prestiżowej Griffin Poetry Prize oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom Ręka pszczelarza w 2023 r. Członek jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a także Nagrody Zbigniewa Herberta i szwajcarskiej Prix Jan Michalski. Mieszka w Opolu.

 

Fot. Rafał Komorowski

 

 


13. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów

Obrazy wierszami malowane – wernisaż wystawy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza 7 listopada o godz. 18.00 do Galerii Biblioteki, na wernisaż wystawy Obrazy wierszami malowane. Ekspozycja zawiera pięć unikatowych obrazów powstałych 2 lipca 2023 roku podczas happeningu malarskiego inspirowanego wierszami Wisławy Szymborskiej w dniu obchodów 100. rocznicy urodzin Noblistki w Kórniku.

Kurator wystawy: Tomasz Akusz

 

"Gdyby zapytać Polaków o to, jaką znają poetkę, większość odpowiedziałaby, że Wisławę Szymborską. Jedni uwielbiają jej wiersze, ich wielowarstwowość, metaforykę, dowcip, inni wprost przeciwnie, ale nikt nie jest obojętny. Co roku w Kórniku odbywają się imprezy mające ją przypominać i przybliżać wszystkim pokoleniom. Rok 2023 ustanowiony został Wielkopolskim Rokiem Wisławy Szymborskiej." (Elżbieta Podolska, Sukces po poznańsku)

2 lipca br. podczas happeningu malarskiego inspirowanego wierszami Wisławy Szymborskiej w dniu obchodów 100. rocznicy urodzin Noblistki w Kórniku, powstało pięć wielkoformatowych, znakomitych prac, które mamy zaszczyt prezentować w naszej Galerii. Pomysłodawcami i sprawcami działań są dyrektor Kórnickiego Ośrodka Kultury Sławomir Animucki oraz artysta, malarz Tomasz Akusz.

W happeningu Obrazy wierszami malowane udział wzięli: poznańska malarka Daria Wiercioch, artysta-malarz Andrzej Andrzejewski, absolwentka architektury na Politechnice Poznańskiej Karina Wika, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych Nadia Kotkowska oraz Tomasz Akusz, malarz, grafik, performer, aktor, twórca scenografii teatralnych.

Wystawa czynna do 18 listopada 2023 w godzinach otwarcia Biblioteki.

 


13. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów

Zemsta. Aleksander Fredro – spektakl w wykonaniu Teatru Księżnej Doroty z Żagania

Biblioteka Norwida zaprasza 15 listopada o godz. 18.00 na spektakl pt. Zemsta Aleksandra Fredry w reżyserii Tomasza Siemiona, w wykonaniu Teatru Księżnej Doroty z Żagania.

Teatr Księżnej Doroty to nowy teatr Żagańskiego Pałacu Kultury, który rozpoczął swoją działalność w marcu 2021 roku i jest kontynuacją teatru Birona, który działał w Żagańskim Centrum kultury w latach 2007-2010. To teatr pokoleniowy, skupiający wspaniałych aktorów-amatorów w różnym wieku o różnych profesjach, dla których wspólną pasją w życiu jest teatr. Swą działalność rozpoczęli od realizacji Trzech Komedii Czechowa  Oświadczyny, Niedźwiedź, Jubileusz. Sztuki od razu wzbudziły wielki entuzjazm i aplauz wśród publiczności nie tylko żagańskiej, ale również: żarskiej, lubskiej i kożuchowskiej.
Kolejny ich sukces uwieńczony zachwytem i owacjami publiczności to współczesna czarna komedia Mąż zmarł, ale już mu lepiej. Widzowie opieczętowali sztukę oklaskami na stojąco i euforycznymi komentarzami. Gratulację aktorom złożyła sama autorka sztuki – Izabela Degórska.
Pomimo młodego wieku Teatru grupa ma już na swoim koncie dwa znaczne sukcesy: nominację i udział w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich w Stalowej Woli oraz Środzie Wielkopolskiej. Do tych przeglądów dostali się jako jedyni z województwa lubuskiego.
Teatr nie poprzestaje na tworzeniu i wystawianiu sztuk. Swoją aktywność wykazuje, również uczestnicząc i tworząc wiele imprez historycznych i kulturalnych w Żagańskim Pałacu Kultury, m.in. Narodowe Czytanie, Jarmark Michała czy Nocne i dzienne zwiedzanie Pałacu.

Zemsta Aleksandra Fredry
Czy jest coś wspanialszego niż „lektura na żywo”? Wielka komedia Polska w wykonaniu teatru amatorskiego zagrana z wielkim zaangażowaniem, emocjami, ale przede wszystkim zawodową precyzją i kunsztem aktorskim, piękną oprawą kostiumową. Aktorzy Teatru Księżnej Doroty przenoszą nas w czasy początku XIX wieku, pokazując przy tym problemy zaściankowej szlachty, które łatwo odnaleźć we współczesnej rzeczywistości (…).
Teatr Księżnej Doroty

WSTĘP WOLNY!


13. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów


DO TRZECH RAZY SZTUKA
 – wernisaż wystawy malarstwa trzech znanych Artystów z dziedziny malarstwa, rozrywki oraz muzyki  

Szymon Chwalisz, Dariusz Kamys, Grzegorz Skawiński  

NA WERNISAŻ OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI  

DOSTĘPNE W INFORMACJI KATALOGOWO-BIBLIOTECZNEJ OD 30 PAŹDZIERNIKA!  

Wystawa czynna do 17 grudnia 2023 w godzinach otwarcia Biblioteki. 

 


13. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów


Historia Jakuba – monodram

w roli głównej: Łukasz Lewandowski

Opowieść inspirowana prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela.

autor: Tadeusz Słobodzianek, reżyseria: Aldona Figura, scenografia: Joanna Zemanek

26 listopada (niedziela), godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9

 

 


13. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów


Biblioteka Norwida serdecznie zaprasza 27 listopada o godz. 17.00 do Sali im. Janusza Koniusza na spotkanie z Gościem Festiwalu Tomaszem Ososińskim połączone z promocją antologii Sąsiadki. 10 poetek niemieckich. Rozmowę z redaktorem poprowadzi dr Joanna Kapica-Curzytek.

Sąsiadki. 10 poetek niemieckich pod redakcją Tomasza Ososińskiego to trzecia odsłona serii poetyckiej Wydawnictwa Warstwy, której celem jest przybliżenie sceny poetyckiej krajów sąsiadujących z Polską (wcześniej ukazały się „Sąsiadki” czeskie i słowackie przełożone przez Zofię Bałdygę). Tym razem otrzymujemy wiersze spolszczone przez grupę tłumaczek i tłumaczy: Karolinę Bikont, Emilię Leszczuk, Marię Migodzińską, Artura Pełkę, Dorotę Stroińską i wspomnianego już Tomasza Ososińskiego.

W antologii znajdziemy dziesięć bardzo zróżnicowanych języków poetyckich, wiersze całkiem nowe (niepublikowane nawet wcześniej w języku niemieckim) bądź specjalnie na potrzeby tej publikacji przetłumaczone. Taki wybór pozwoli polskim czytelniczkom i czytelnikom poznać najbardziej docenione, najchętniej czytane i, zdaniem przynajmniej twórców książki, najciekawsze autorki zza naszej zachodniej granicy. Prezentowane tu wierze zainteresować powinny jako samodzielne teksty, ale złożone w antologię dają nam też pewne wyobrażenie na temat współczesnej niemieckiej sceny poetyckiej, tego jakimi tematami żyje tamtejsza liryka, jakie dykcje wiodą tam prym.

Książka „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich” swoją premierę miała podczas 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Opis od Wydawcy