"Zemsta" Aleksandra Fredry – spektakl w wykonaniu Teatru Księżnej Doroty z Żagania
13. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów
Zemsta. Aleksander Fredro – spektakl w wykonaniu Teatru Księżnej Doroty z Żagania
Biblioteka Norwida zaprasza 15 listopada o godz. 18.00 na spektakl pt. Zemsta Aleksandra Fredry w reżyserii Tomasza Siemiona, w wykonaniu Teatru Księżnej Doroty z Żagania.
Teatr Księżnej Doroty to nowy teatr Żagańskiego Pałacu Kultury, który rozpoczął swoją działalność w marcu 2021 roku i jest kontynuacją teatru Birona, który działał w Żagańskim Centrum kultury w latach 2007-2010. To teatr pokoleniowy, skupiający wspaniałych aktorów-amatorów w różnym wieku o różnych profesjach, dla których wspólną pasją w życiu jest teatr. Swą działalność rozpoczęli od realizacji Trzech Komedii Czechowa – Oświadczyny, Niedźwiedź, Jubileusz. Sztuki od razu wzbudziły wielki entuzjazm i aplauz wśród publiczności nie tylko żagańskiej, ale również: żarskiej, lubskiej i kożuchowskiej.
Kolejny ich sukces uwieńczony zachwytem i owacjami publiczności to współczesna czarna komedia Mąż zmarł, ale już mu lepiej. Widzowie opieczętowali sztukę oklaskami na stojąco i euforycznymi komentarzami. Gratulację aktorom złożyła sama autorka sztuki – Izabela Degórska.
Pomimo młodego wieku Teatru grupa ma już na swoim koncie dwa znaczne sukcesy: nominację i udział w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich w Stalowej Woli oraz Środzie Wielkopolskiej. Do tych przeglądów dostali się jako jedyni z województwa lubuskiego.
Teatr nie poprzestaje na tworzeniu i wystawianiu sztuk. Swoją aktywność wykazuje, również uczestnicząc i tworząc wiele imprez historycznych i kulturalnych w Żagańskim Pałacu Kultury, m.in. Narodowe Czytanie, Jarmark Michała czy Nocne i dzienne zwiedzanie Pałacu.
Zemsta Aleksandra Fredry
Czy jest coś wspanialszego niż „lektura na żywo”? Wielka komedia Polska w wykonaniu teatru amatorskiego zagrana z wielkim zaangażowaniem, emocjami, ale przede wszystkim zawodową precyzją i kunsztem aktorskim, piękną oprawą kostiumową. Aktorzy Teatru Księżnej Doroty przenoszą nas w czasy początku XIX wieku, pokazując przy tym problemy zaściankowej szlachty, które łatwo odnaleźć we współczesnej rzeczywistości (…).
Teatr Księżnej Doroty
WSTĘP WOLNY!